Žitná mouka: Tradiční surovina pro přípravu chleba plná živin, vitamínů a zdraví

Žitná mouka patří vedle pšeničné k nejčastěji používaným surovinám nejen při přípravě chleba. V porovnání s pšenicí je žito výživnější, chuťově výraznější, obsahuje i více vlákniny a ne nadarmo má jeho využití nejen ve střední Evropě bohatou tradici. Navíc má méně lepku, což ocení hlavně příznivci zdravého stravování a alergici. Jaké druhy žitné mouky aktuálně najdete v naší nabídce a k čemu se ideálně hodí při domácím pečení?

3-2000 px
FOTO: Zhruba do poloviny 20. století bylo žito v Česku i v okolních zemích hlavní surovinou při přípravě chleba. (Mlýn Kelč)

Žito a žitná mouka

Navzdory své bohaté tradici je žitná mouka nejen v Česku vytlačována výrazně populárnější pšeničnou moukou. Zhruba do poloviny 20. století přitom bylo žito u nás i v okolních zemích hlavní surovinou při přípravě chleba.

Do Evropy ho přinesli Slované, od nichž pěstování žita převzali Germáni, a postupně se stalo jednou ze základních plodin a obilovin v severovýchodní a střední Evropě.

Předpokládá se, že pochází z oblastí střední Asie, ze Zakavkazska, možná až z Tibetu, kde se začalo objevovat jako plevel v pšeničných polích. Je ale odolnější než pšenice a při pěstování ve vyšších polohách a méně úrodných oblastech se postupně začalo rozšiřovat, na úkor pšenice, která naopak ustupovala.

Žitná mouka vzniká pomletím celého zrna, je tmavší a váže hodně vody. Kvůli nižšímu obsahu lepku těsto z žitné mouky hůř kyne a není tak nadýchané, ale naopak hutnější, a proto se často míchá žitná mouka s pšeničnou nebo se doporučuje péct chleba např. ve formě. Díky tomu si při pečení zachová tvar a „nerozteče se“.

Žitné zrno se kromě mletí na mouku a následné pečení používá také jako náhražka kávy (melta, cikorka), vyrábí se z něj alkohol jako režná, žitná či gin a v zemědělství se také využívá do krmiv.

Navíc je díky svému vysokému obsahu živin a vlákniny považováno za jednu z nejprospěšnějších obilovin na světě, a proto se žitná mouka i pečivo z ní doporučuje při různých zdravotních potížích, namísto běžného pšeničného pečiva. Dokonce je vhodné jako prevence například při nadváze, cukrovce, kardiovaskulárních onemocněních, rakovině, zánětech, vysokém krevním tlaku a díky vysokému obsahu vlákniny pomáhá při potížích se střevy a s lepší průchodností střev.

16-2000px
FOTO: Aktuálně v naší nabídce najdete dva druhy čerstvě mleté žitné mouky – žitnou mouku chlebovou a žitnou mouku celozrnnou 
jemnou. (Mlýn Kelč)

Jaké druhy žitné mouky pro vás zpracováváme?

Aktuálně v naší nabídce najdete 2 druhy čerstvě mleté žitné mouky, zatímco pšeničné máme 5 druhů.

První je klasika pro zdravé domácí pečení – žitná mouka chlebová, díky níž si můžete kdykoliv upéct výtečný chléb, ideálně za pomoci žitného kvásku. Takový chléb bude vždy hutnější, bohatší na vlákninu a s výraznější chutí – na rozdíl od čistě pšeničných chlebů. Má také delší trvanlivost a šťavnatější chuť.

Žitnou mouku doporučujeme před pečením vždy prosít a provzdušnit přes sítko. Pečivo pak lépe kyne. Pro lepší konzistenci ji můžete smíchat s větším množstvím bílkovin nebo s pšeničnou moukou.

Tento typ mouky hospodyňky nejčastěji používají na přípravu chleba v mnoha různých variantách a na kváskování.

bread-8128550_1920
FOTO: Chléb z žitné mouky je vždy tmavší, hutnější, bohatší na vlákninu a s výraznější chutí. Má také delší trvanlivost a šťavnatější chuť. (fotobanka)

Druhou variantou je žitná mouka celozrnná jemná, kdy je na mouku pomleto celé zrno, díky čemuž si zachovává vyšší obsah vlákniny a minerálních látek, které pozitivně působí na trávení. Je určena hlavně pro pečení speciálních druhů pečiva a zdravou výživu, kde je její využití opravdu bohaté, stačí se jen nebát experimentovat.

Už jste někdy zkoušeli doma upéct výtečnou pizzu, jejímž základem je žitná hladká mouka? Často se přidává také špaldová mouka hladká. Skvělé jsou například i žitné placky či halušky, k nimž přidáte například slaninu, škvarky, kysané zelí nebo v bezmasé verzi tempeh. Dále se tato jemná mouka hladká skvěle hodí do receptů nasladko na perníkové těsto, trhanec či nejrůznější sušenky. A pokud se nebojíte změny také u tradičních či svátečních receptů, zkuste, jaká bude vaše oblíbená vánočka z hladké mouky, mazanec z hladké mouky, palačinky z hladké mouky nebo třeba oblíbený rodinný koláč z hladké mouky, když vyměníte část předepsané mouky za žitnou.

Věřte, že podobné experimenty a objevování výrazně obohatí jak vás, tak i váš jídelníček. Stačí si pro inspiraci zadat do vyhledávače heslo žitná hladká mouka recepty a pak už vám jen nesmí doma chybět naše nejlepší hladká mouka, pšeničná či žitná, nebo jakákoliv hladká celozrnná mouka a objevování nových chutí i pokrmů může začít!

Důležité také je, že žádná naše žitná mouka neobsahuje geneticky modifikované organismy. A aby vám vždy dobře sloužila, skladujte ji důsledně na chladném a tmavém místě.

Všechny naše mouky najdete přehledně na jednom místě v e-shopu Mlýn Kelč. Vyberte si tu pravou a můžete okamžitě upéct oblíbený koláč, bábovku či chléb. ;)

Přejeme vám radost z pečení, a především dobrou chuť!